Yaz Ayında Yapılabilecek En İyi Deniz Aktiviteleri

mavi bayraklı plajlar
Türkiye’nin Mavi Bayrağa Sahip Plajları
15 Mart 2020
tatil beldeleri
Türkiye’nin En İyi Yaz Tatil Beldeleri
19 Nisan 2020

Yaz Ayında Yapılabilecek En İyi Deniz Aktiviteleri

tatil aktivitesi

Yaz Ayında Yapılabilecek En İyi Deniz Aktiviteleri

Tüm kış çalışıp yorulan bedenlerin yaz gelince tek isteği deniz kum güneş üçlüsünden oluşan bir tatil beklentisidir. Vücut yorgunluğunu atmak için düşünülen tatil genel olarak sahil kenarları ve sakin bir tatildir. Ama kimi kişiler içinde sakinlikten ziyade özgür kalıp istediği şekilde eğlenip tatilin tadını çıkarmak ve hakkını vermek isterler. Bazı kişiler ise sakin kalıp dingin bir şekilde yorgunluğunu atıp tüm doğanın huzurunu hissetmek ve ruhlarını dinlendirmek isterler. Yaz ayı geldiğinde herkes kendi tarzına uygun aktiviteler dinlenceler ile tatil geçirip kışa zinde bir şekilde girmek için planlarına tatili de mutlaka eklerler. Her kişinin ihtiyacı olan tatiller genel olarak yaz aylarında daha keyifli olduğuna inanırlar. Kış ayında yapılabilecek aktiviteler yaz aylarında daha fazla çeşitlilik göstermektedir. Her yaşam tarzına uygun aktivite mevcut olup kendi aktivitelerini kendileri yaratan insanlarda mevcuttur. Aktivite yapabilmek için tüm kış ders alan insanlar bile mevcuttur. Bu durumda insanların kendi keyiflerine düşkün olup dinlenmeyi fırsata çevirmelerine sebeptir.

Jet-Ski Aktivitesi

Su sporları deyince ilk akla gelen jet-ski ile yapılan aktivitedir. Bir su motoru yardımı ile suyun üzerinde araç kullanmak gibi bir keyiftir ve en çok da yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir. Bu keyiften faydalanmak için önce ders alıp bir kaç saat sonunda keyifli bir sürüş yaşayabilirsiniz. Motorsiklete benzer bir direksiyonu olup su motoru ile çalışan bir su aracıdır. Bir ya da iki kişi taşımak için tasarlanmıştır. İster tek başınıza ister yanınızda bir kişi ile kullanabilirsiniz. Turistler için ve yerli tatilciler için belli bir saat ücreti karşılığında tüm tatil beldelerinde bu aktiviteyi yaparak denizin tadını çıkarmak mümkündür. Kullanmak için de herhangi bir belge ya da ehliyet olması gerekmez.

Sörf

Ekstrem spor ve macera sevenlerin tercihi arasındadır. Adrenalin seven doğa tutkunları genel olarak dalgalar ile buluşup keyifli anlar geçirmektedir. Özel bir tahta yardımı ile yüksek dalgaların arasında yaşanan bu keyif ister amatör ister profesyonel olarak yapılır. Genel olarak önce destek alıp ders almakta fayda vardır ki tehlikeli bir hal almasın. Sörf tahtasının yönünü ve gideceği yeri vücudunun konumu ve kullanım belirlemektedir ki rüzgârın eşliğinde dalgaların da etkisi vardır. Sörfün belli bir zamanı olmamakla birlikte kışın da tercih edilen bir aktivitedir ama genel olarak yaz tatillerinde tercih edilir. Yelkenli, motorlu ve paraşütlü olan çeşitleri mevcuttur ve tamamen kişinin profesyonelliğine ve keyif almasına bağlıdır.

Kiteboard Sporu

Genel olarak bakıldığında zor bir spor olarak görünse de aktivite olarak yapılabilir özellikle macera ve esktrem spor tutkusu olanların tercihidir. Kadın erkek ayrımı yapılmadan tek kriter kilodur. Tüm bunların yanında bilinmesi gereken aslında kısa süreli eğitim alıp dengede durma işidir. Rüzgâr olduğu günler belirlenip bir kaç gün tatilden feragat edip eğitim aldığınızda keyifle kullanmanız kaçınılmazdır. Önce eğitimler karada başlar ve rüzgâra bağlı olarak uzar ya da kısa sürer. Eğitimden sonraki aşamalarda uçurtmaya benzeyen bu aracı şişirmek ve tanıtma yapıldıktan sonra özgürce gökyüzünde havalanır uçurtmamız. Sahilden uzaklaştıkça keyfi daha çok anlaşılıp güzel bir aktivite aracıdır. En sonunda da boarda çıkılıp denize inildikten sonra aşamaların sonuna gelinir. Board da dengede durma işi için ayaklar takılır ve eğitmen eşliğinde denizde durmak da öğretilir. Uçurtma sörfü diye adlandırılın bu spor uçurtmanızın havada olduğu sörftür ve en iyi su sporları arasındadır.

 

 

Dalış Tutkusu Vazgeçilmezdir

Tatile giden herkesin yapmak istediği en azından bir kere denemek isteyeceği etkileyici bir deneyim yaşatan aktivitedir. Tedirginlik yaşatsa da en başta denizin maviliklerinde yaşanan güzellikler cazip hale getirmektedir. Dalış için gerekli olan tüm malzemeleri kiralayıp ya da satın alıp bu aktiviteyi yapmak için eğitmenlerden destek almak yeterlidir. Bilinçli ve kurallara uyarak sorun yaşamadan denizin tüm güzelliklerine eşlik edilip unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Biraz pahalı bir su sporudur ve nefes alma ile ilgili kurallara riayet edilmelidir. Genel olarak her tatil beldesinde bu deneyim yaşatılır ve tüplü dalış eğitimleri verilerek bu şekilde derinlere dalınır. Kuralları sabit olup esneme payları yoktur. Eğitici öğretir ve yalnız dalınmaz.

Açık Hava Konserleri

Yaz geldiğinde ruhumuz biraz da müzik ile doymak ister. Bu durumda tüm yaz tüm mekânlarda nerdeyse açık hava konserleri verilmektedir. Bu konserleri değerlendirip açık hava da mis gibi doğa ile müzik dinlemek iyi bir aktivite önerisidir.

Kamp Yapmak

Özellikle doğa sevgisi olan ve doğa ile iç içe huzur bulanlar için yapılabilecek en iyi aktivitelerdendir. Kalabalıktan uzak kendi başınıza ama arkadaşlarınızla ama ailenizle yapabileceğiniz bu aktivite maddi olarak da çok pahalı değildir. Tamamen tabiat ile iç içe yaprak doğa sesleri ile huzurlu bir ortamda dinlenmek amaçlı yapılır.

Piknik Yapmak

Maliyeti en düşük aktiviteler arasındadır. Top oynamak mangal yapmak başlıca güzel havanın tadını çıkarmanın yoludur. Hem yemek yiyip hem doğa ile iç içe oyunlar oynayarak enerji boşalmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle çocuklu ailelerin keyif aldığı eş dost ile gidilebilecek bir aktivite önerisidir. Yaz aylarında güzel havanın hâkimiyetinde maliyeti düşük aktivite için tek gerekli alan yeşilliktir.

Tekne Gezileri

Tüm turlar artık bütçelere uygun boğaz turları ve mavi yolculuklar düzenlemektedir. Bu yolculuklara kısa ya da uzun vadeli olarak katılarak tatilinizi değerlendirebilirsiniz. Kalabalık gruplar ile katılıp koy koy bölge bölge ya da boğaz da uzun bir yolculuğa çıkılarak güzel bir yaz aktivitesi yapılabilir.

Sizde tekne gezisi ile tatilinizi en güzel şekilde geçirmek istiyorsanız Fethiye Göcek Tekne Kiralama sayfamıza gözatın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Yazın!
Mavi Tur için Hemen Bize Yazın!
Tekne Tatili Yapmak İstiyorum!
Powered by
Hemen Bizi Arayın