Türkiye’nin Mavi Bayrağa Sahip Plajları

tekne ve hayat
Denizde Tekne Üzerinde Nasıl Vakit Geçirilir?
13 Mart 2020
tatil aktivitesi
Yaz Ayında Yapılabilecek En İyi Deniz Aktiviteleri
16 Mart 2020

Türkiye’nin Mavi Bayrağa Sahip Plajları

mavi bayraklı plajlar

mavi bayraklı plajlar

Plaj ve marinalara verilmekte olan uluslararası çevre ödülü, olan mavi bayrak ülkemizde neredeyse denize kıyısı olan birçok plajda yer alıyor. Mavi bayrak alınması ile beraber çevreye gereken önem verildiğinin, plaj ya da marinanın kullanımında gerekli ihtiyaçların temin edilebildiğinin yanıtı olmak ile beraber deniz suyunun temizliği de bu bayrağın temininde aranan kriterdir. Sadece plaj ya da marinalar için değil aynı zamanda yatlar içinde mavi bayrak ödülü verilebilmektedir. Ülkemizde mavi bayrak sahibi olan 463 adet plaj bulunmaktadır. Mavi bayrağa sahip olan plaj ve illerin bazılarını aşağıda inceleyebilirsiniz.

Antalya

Antalya’da mavi bayrak sahibi olan plajlardan bazıları aşağıda yer almaktadır.

Kleopatra doğu halk plajı, Kleopatra batı halk plajı, drita otel, green place, Taksim international, gençlik merkezi önü halk plajı, damlataşı halk plajı,  Boğaz kent halk plajı, incir altı plajı, yeşil bahçe halk plajı, mermerli plaj gibi yerler sayılabilir. Antalya Büyükşehir belediyesi tarafından hizmet sunan tüm plajların yanı sıra otellerin sahip olduğu plajlarda mavi bayrak ödününe sahiptir.

Muğla

Muğla kentimizde belediye tarafından hizmete sunulan tüm plajların yanı sıra otel plajları da mavi bayrak kapsamında sayılabilmektedir. Bunun yanı sıra çok sayıdaki halk plajı da mavi bayrak ödülüne layık görülmüştür.

Aydın

Aydın kentimizde 30 plaj mavi bayrak için ödüle layık olup bu plajlar içinde halk plajları, otellere ait olan plajlar ve belediyenin hizmet sunduğu plajlarda yer almaktadır.

İzmir

Tatil köyleri, halk plajları ve otellere ait olan plajlarının birçoğunda mavi bayrak yer alır. İzmir özellikle temiz denizleri ile bilinen bir şehirdir. Belediyeye ait olan plajlarda da mavi bayrak ödülüne rastlamak mümkündür.

Balıkesir

Balıkesir kentimizin sahilde olan plajlarının birçoğunda mavi bayrak ödülünü görmek mümkündür. 22 plajında da görülen mavi bayrak ödülü içerisinde halk plajları ve belediye tarafından işletilen plajlarda yer alıyor.

Çanakkale

Çanakkale kentimizde çok sayıda halk plajı mavi bayrak sahibi olmak ile beraber belediye ve otel plajları da mavi bayraklı olması ile biliniyor.

İstanbul

İstanbul kentimizde ise Şile ve uzun kum plajları mavi bayrak ödülüne sahiptir.

Tekirdağ

Kentte yer alan ve belediyeye sahip olarak hizmet sunulan 7 plajda da mavi bayrak ödülü vardır.

Van

Tek denize kıyısı olmayıp mavi bayrağa sahip olan ilimiz Van olup tuşpa plajıdır.

Mavi Bayrak Sıralamasında Yer Alan İller

 • Antalya

202 plajı ve 5 marinası ile mavi bayrakta il sırada yer alan Antalya’da aynı zamanda 8 yat limanı da bulunuyor.

 • Muğla

Muğla kentimizde 102 plaj, 7 marina ve bir yat limanı mavi bayrağa sahiptir.

 • Aydın

Aydın kentimizde ise 30 plaj ve 2 marina yer alıp bir yatta mavi bayrak sahibidir.

 • İzmir

49 plajı mavi bayraklı olan kentimizde 3 marina ve 2 yat mavi bayrak sahibidir.

 • Balıkesir

Balıkesir ilimizde ise 22 plaj ve 1 marina bayrak sahibi olup 3 tanede yat mavi bayraklıdır.

 • Çanakkale

Çanakkale kentimizde 13 plaj mavi bayrak sahibidir.

 • Samsun

Samsun şehrimizde mavi bayrağa sahip olan plaj sayısı ise 12’dir.

 • Mersin

Mersin kentimizde 8 tane plaj mavi bayrak sahibi olmak ile beraber aynı zamanda 1 marina da bu ödüle layık görülmüştür.

 • Tekirdağ

Tekirdağ şehrimizde ise 7 tane plajımız mavi bayrak ödüllüne sahiptir.

 • Kocaeli

Kocaeli kentimizde ise toplamda 6 plaj mavi bayrak ödüllüdür.

Mavi Bayraklı Plaj Olmanın Önemi ve Kriterleri Nelerdir?

Mavi bayrak çevresel olarak temiz olmanın yanı sıra kullanım sırasında da plajdan edinilecek olan hizmetin kalitesine işaret eder. Bu ise plajın tercih edilme olasılığını artıran temel etkendir. Sadece plaj alanı değil deniz suyu ile ilgili ve güvenlik tedbirleri ile ilişkin olarak da birçok kriterin yerine getirilmiş olması gerekir. Bu aşamada mavi bayrak sahibi olmak bir plaj için oldukça büyük önem taşımaktadır.

 • Can Güvenliği ve Hizmetler ile ilgili Kriterler

Can güvenliği ve hizmetlerde yer alan kriterlerde plajda ilk yardım malzemelerinin bulunuyor olması, içme suyunun yer alması, kazalara karşı gerekli önlemlerin alınmasının yanı sıra engelliler içinde gerekli olan trampa gibi uygulamaların yer alması gerekliliği bulunur. Her türlü kazaya karşı önlemin sağlanması oldukça önemlidir.

 • Çevre Yönetiminde Yer Alması Gerekli Olan Kriterler

Çevre yönetim kriterleri arasında plajın temiz tutulması, yeterli sayıda tuvalet ve benzeri alanların yer alması, atıkların geri dönüşüm ve çöp olarak ayrılabilmesi, köpek ve evcil hayvanların plaja girişlerinin kontrol edilmesi gibi kriterlere yer verilmektedir. Plajı kullananların güvenli ve temiz bir alanda tatil yapmalarına imkân sunacak olan tüm şartların yerine getirilmesi gereklidir.

 • Yüzme Suyu ile ilgili Alınması Gereken Önlem ve Kriterler

Sanayi ve kanalizasyon atıklarının plaj suyuna kesinlikle karışmamasının yanı sıra alınacak olan numuneler ile gerekli testlerin gerçekleştirilmiş olması gerekir. Belirlenen kriterlere sahip olan ve değerlerin altında olan yüzme suyuna sahip plajlar mavi bayrak alabilir.

 • Çevre Eğitimi ve Parametreler ile ilgili Kriterler

Çevre eğitimi ile ilgili olan çalışmalarda mutlaka halkın bilgilenmesini sağlayacak olan eğitimleri yapılması şartı aranır. Yüzme suyunun kalitesi ve gerekli parametrelere uygun olup olmadığına dair değerlerin, sergilenerek bilgilendirmenin de gerçekleştirilmesi önemlidir. Plajda bulunmakta olan donanımlar ile ilgili bilgilendirmeler mavi bayrak panosu içinde sunulmalıdır. Bunların yanı sıra plaj kuralarını ve plaj davranışlarına ilişkin olarak kanuna aykırı durumların da bildiriler arasında yer alarak caydırıcı etkinin de bu aşamada sunularak güvenli bir ortamın sağlanması için tedbirin alınması gerekir. Bu kriterler genel olarak diğer kriterlere uyumun sağlandığının göstergesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Yazın!
Mavi Tur için Hemen Bize Yazın!
Tekne Tatili Yapmak İstiyorum!
Powered by
Hemen Bizi Arayın