Türkiye’nin En Güzel 10 Koyu

fethiye koyları ve plajları nelerdir
Fethiye’nin En Güzel Plajları Ve Koyları Nelerdir?
2 Şubat 2020
fethiye nerede nasıl gidilir
Fethiye Nerede Nasıl Gidilir?
4 Mart 2020

Türkiye’nin En Güzel 10 Koyu

Türkiye’nin En Güzel On Koyu

Göl, deniz ve okyanusların kara içlerine küçük girinti şeklinde sokulduğu yere koy denir. Türkiye’nin üç tarafı denizlerle çevrilidir. Bu koy dediğimiz alanların en önemli özellikleri bozulmamış manzarası ve dupduru sularıdır. Cennet gibi manzaralarıyla Türkiye’nin en güzel koylarına bakacak olursak bunlar; Adrasan koyu, burası Antalya’nın en iyi koyları arasındadır. Bozulmamış doğal özellikleri ve masmavi temiz suları ile favori koylar arasındadır. Kumluca’ya bağlı olan bu koyun kumlu olması çocuklar için de çok önemlidir. Buraya gelen tatilciler ve çocuklar bu sığ koyda keyifli vakit geçirebilirler. Koyun etrafı ise yemyeşil manzarası ile gözleri kamaştırıyor. Koya kırk beş dakika uzaklıkta olan Gelidonya fenerini gelen ziyaretçiler görebilirler.

 

Kleopatra Koyu

Kleopatra Koyu

 

Burası koy olmanın yanında Türkiye’nin en önemli plajlarından biridir. Plaj uzunluğu iki kilometreye varan bir uzunlukta ve altın renginde olan kumları ile çok fazla ziyaretçi akınına uğrayan yerlerin başında gelir. Bu koyun ismi tarihi bir geçmişe dayanır. Çünkü ismini mısır kraliçesi Kleopatra’dan almıştır. Burada inanışa göre Marcus Antinius’un aşkını ölümsüzleştirmek için Kleopatra’nın resmini bir kaya üzerine çizdirdiği söylenir. Buraya gelen ziyaretçilerde ölümsüz aşkın mimarı Kleopatra’nın siluetini görmek için uğruyorlar. Bu koyun suları son derece temiz ve deniz içerisinde bulunan taşları ve canlıları net bir şekilde görmeye fırsat tanıyor. Bu berrak sularda denizin keyfini doyasıya yaşayan turistler buradan oldukça keyifli ayrılıyorlar.

 

Kekova Koyu

kekova koyu

Bu koy Bizans imparatorluğu ile ilgili önemli kalıntıları bünyesinde barındırdığından dolayı burası koruma altına alınmıştır. Kekova adası temiz ve berrak suları ile Akdeniz’in en temiz koyları arasında yer alır. Bu koy mavi tur teknelerinin sıklıkla uğradığı doğa harikası ender güzelliklere sahip bir alandır. Bu bölgeye ulaşım genelde deniz yolu ile sağlanıyor. Burası birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı için tarihi açıdan da çok önemli bir yere sahiptir. Bu alan su altı zenginlikleri ile dalış yapmayı sevenlerin en çok tercih ettiği yerlerin başında gelir. Çünkü buranın suları tertemizdir.

 

Bademli Koyu

bademli koyu

 

İzmir’in Dikili ilçesinde bulunan bu koy eşsiz bir doğa manzarası sunuyor. Burası sakinliği ile kalabalık ve gürültülü şehirlerden kaçan insanların kafa dinlemek için kaçtıkları yerlerden biridir. Özellikle kalabalık ve yoğun iş temposunun yaşandığı ve gürültünün eksik olmadığı İzmir’den buralara hafta sonları kaçış yaşanıyor. Buraya gelenler hem yeşilin tadını hem de mavinin güzelliklerini bir arada yaşıyorlar. İnsana baktıkça baktıran manzarası huzur vermenin yanında buradan dinlenerek ayrılma fırsatı veriyor. Bol oksijenli olan bu alanlar sağlık açısından da büyük öneme sahipler. Bu güzel koylar ülkenin kalkınmasına ve yabancı turistlerin gelmesine büyük olanak tanıyor. Bu güzel koyun manzarasını doyamayanlar buralara tekrar tekrar geliyorlar.

 

Phaselis Koyu

Phaselis Koyu

Burası Antalya Kemer’e 12 km. uzaklıkta bulunan son derece sakin bir yerdir.  Sığ ve kumlu alan isteyen tatilciler için son derece keyifli ve berrak suları ile kafa dinlemek ve yoğunluktan uzak kalmak isteyenlerin uğrak yerleri arasında yer alır. Bu bölgeye çok fazla turlar düzenlenmekte ve bu güzel yerin üç tane koyu bulunuyor. Oldukça eski bir geçmişe sahip olan Phaselis koyu çam ağaçlarının varlığı ile ayrı bir doğa manzarasına sahne olmuştur. Çadır kurak isteyen tatilciler burayı rahatlıkla tercih edebilirler. Antik dönemlere ev sahipliği yapan bu alan geçmişten günümüze önemli bir tatil ve dinlenme alanı olmuştur.

 

Kalkan Koyu

kalkan koyu

Kalkan koyu Türkiye’nin önemli koylarının yanı sıra Akdeniz’in de en güzel koyları arasında yer alır. Bu koyun en önemli özelliği burası arkasına Toros dağlarını ve eşsiz manzarasını alarak görenleri hayrete düşürecek güzellikte bir yerdir. Bu sebeple bu koy turizmcilerin ve balıkçıların en uğrak alanlarından biridir. Bu koy yunan adalarına yakın bir konuma sahip olmanın yanında nesli tükenmekte olan caretta carettaları barındıran yerlerden biridir. Burası su sporları, dalış gibi su severlerin uğrak alanlarından biridir. Burası yaz aylarında birçok yerli ve yabancı turiste kapılarını açıyor. Doğa harikası olan bu alan sessizliği ile gelen misafirleri ağırlıyor.

 

Sazak Koyu

sazak koyu

Adrasan ve Çıralı koylarını geçen tekne turları bu koya bir saat sonra ulaşır ve bu koy durgun mavi suları ile gelen ziyaretçilerin hem manzaranın tadına varmalarına hem de dinlenmeleri için son derece iyi bir seçim sayılır. Bu koy Musa dağının eteklerinde yer almakta ve gelen ziyaretçilere bol oksijenli ve açık havanın en güzel halini sunuyor. Burası yoğunluktan kaçan ve sakin bir yer arayanların ilk tercihlerinden biri olabilir. Bu koy yeşil ve mavinin en güzel tonlarını gelen misafirlere yaşatmanın yanında yüksek tepelerden manzara izlemeyi sevenlere de ayrıca olanaklar tanır. Bu koyda denizin keyfini çıkardıktan sonra tek başına ya da eşiniz veya arkadaşlarınızla harika yürüyüşler yapmanızı ve manzaranın keyfini yaşamanızı sağlar.

 

Suvla Koyu

suvla koyu

Bu koy Çanakkale sınırları içerisinde bulunur. Hem eğe denizi hem Gelibolu yakınlarında bulunan bu koy çoğu insanın daha farkına varamadığı ve güzelliklerini keşfedemediği yerler arasındadır. Çanakkale zaten tarihi öneme sahip bir yerdir. Buraya her yıl binlerce insan gelmekte burada bulunan şehitlik ziyaret edilmektedir. Buraya uğrayan yerli ve yabancı turistler görmeden gidilmemesi gereken Suvla koyu tertemiz suları ve doğa manzarası ile gelen misafirlerin deniz havası almalarına yardımcı oluyor.

 

Akvaryum Koyu

akvaryum koyu

Bu koy Muğla sınırları içerisinde bulunur. Aslında tam olarak Muğla’nın ilçesi olan Datça içerisinde yer alır. Datça’nın en güzel ve en temiz koylarından bir olan bu koy su dalışı yapmayı sevenlerin uğrayacağı en temiz ve berrak koylardan biridir. Muğla ili ülkemizde yerli ve yabancı birçok turiste ev sahipliği yapıyor. Ege denizinin eşsiz manzarası güneşi ve nemiyle gelen misafirlere mavinin tadını çıkarmalarına fırsat veriyor. Buraya gelen tüm turistler karşılarında gördükleri cennet manzarası karşısında hayrete düşüyorlar. Burada bulunan akvaryum koyu burayı ziyaret eden kişiler tarafından kesinlikle görülmeli ve denizin temiz sularının tadına birde buradan bakılmalıdır. Burada dalış yapmak isteyenler gözlerine deniz gözlüğü bile takmalarına gerek kalmadan istedikleri kadar dalış yapabilirler.

 

Akyarlar Koyu

akyarlar koyu

Burası Bodrum’a bağlı bir koydur. Muğla’ ya bağlı olan Bodrum’un ülke ekonomisine turizm açısından katkıları saymakla bitmez. Burası yerli turistten daha fazla yabancı turist barındırır. Özellikle yaz aylarının gelmesiyle bodrumda bulunan otellerin doluluk hızı çok yüksektir ve artık burada bulunan oteller gelen misafirleri ağırlamakta yetersiz kalıyor. Muhteşem bir turkuaz mavisi rengiyle ege denizi bakanları şaşkınlığa düşürmektedir. Ayrıca yeşil alan manzarası ve begonvilleri ile harika görüntülerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Burada bulunan Akyarlar koyu da çok önemli bir yere sahiptir. Bodrum’a gelen misafirlerin kesinlikle uğraması ve deniz keyfini buradan da çıkarmaları gerekir. Zaten koyların en önemli özelliği eskilerden beri doğal güzelliklerini bozmadan ve temiz suları ile günümüze kadar gelmeleridir. Koylar biraz daha gürültüden uzak kalıp kafa dinlemek isteyenlerin uğrak yeridir. Bodrum’a gelen herkesin kesinlikle bu koya uğraması ve turkuaz ve yeşil uyumuna buradan bakmaları gerekir.

Sizde Türkiye’nin en güzel koyları’nda mavi yolculuğun tadını çıkarmak istiyorsanız Fethiye Göcek Mavi Tur sayfamıza gözatın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Yazın!
Mavi Tur için Hemen Bize Yazın!
Tekne Tatili Yapmak İstiyorum!
Powered by
Hemen Bizi Arayın