Mavi Tur Nedir? Mavi Tur ile Tekne Gezisi Nasıl Yapılır?

Fehiye Yat Tur Berkan Bey
20 Eylül 2017
fethiye koyları ve plajları nelerdir
Fethiye’nin En Güzel Plajları Ve Koyları Nelerdir?
2 Şubat 2020

Mavi Tur Nedir? Mavi Tur ile Tekne Gezisi Nasıl Yapılır?

mavi tur nedir

Mavi turda tekne, gulet ya da yat ile tatil gezileri yapılır.Yazın başından sonuna kadar mavi yolculukla farklı bir tatil deneyimi yaşamak mümkündür. Ege Denizi ve Akdeniz üzerinde yer alan farklı koylar ziyaret edilerek tur tamamlanır. Deniz ve doğa manzarasının yanı sıra antik kalıntıların da görülebileceği Mavi turlar ile unutulmayacak bir tatil geçirilebilir.

 

Mavi Tur Ne Anlama Gelir?

Mavi tur, Bodrum’dan Antalya’ya kadar uzanan hat boyunca, Ege Denizi ve Akdeniz’in eşsiz güzellikteki koylarının gezildiği, yat, gulet ya da tekne ile gerçekleştirilen gezilerdir. Son yıllarda yerli ve yabancı turistlerce tercih edilmektedir.

Özellikle tek bir yerde kalmak istemeyen, tatilini farklı yerleri görüp öğrenerek geçirmek isteyen kişiler için bulunmaz fırsatlardır. Hem masmavi denizin hem de yemyeşil doğanın bir arada bulunduğu koylarda durarak ilerleyeceğiniz Mavi tur asla unutamayacağınız bir deneyim olacaktır.

Ülkemizin Ege ve Akdeniz Kıyılarında birbirinden güzel ve el değmemiş, bakir koylar bulunmaktadır. Bu koyların tek tek kara yoluyla gidilerek ziyaret edilmesi oldukça güçtür. Mavi tur, tatilini bu şekilde değerlendirmek isteyenlere mükemmel bir fırsat sunar.

 

Mavi Tur Sahil Rotaları

Mavi tur ile Ege Denizi ve Akdeniz boyunca ilerleyebilir, sahil boyunca yer alan birçok koyu ziyaret etme şansına ulaşabilirsiniz. Antalya, Marmaris, Kekova, Kaş, Kalkan, Fethiye, Göcek, Marmaris ve Bodrum sahil rotaları mavi turun içinde yer alır. Bu bölgelerdeki koylar ziyaret edilerek tur tamamlanır. Ayrıca mavi tur ile tatil rotası genişletilerek, Yunan Adaları’nda vakit geçirme ayrıcalığı da sunulur.

Mavi tur için genellikle tercih edilen çıkış noktaları ise; Ayvalık, Foça, Çeşme, Kuşadası, Didim, Gökova, Datça, Marmaris, Göcek, Fethiye ve Antalya’dır. Mavi turun rotasına bağlı olarak değişmekle birlikte 5-10 gün arasında sürer.

 

Mavi Turda Neler Yapılabilir?

Mavi tur sırasında balık tutarak, deniz manzarasının tadını çıkararak, su sporlarına ve su eğlencelerine katılarak vaktinizi geçirebilirsiniz. Tabii ki mavi turda denize dilediğinizce girebilir, tertemiz suların tadını çıkarabilirsiniz. Derin sularda bile denizin dibinin net bir şekilde görüldüğü koylarda denize girebilmek bambaşka bir zevktir.

Mavi turlar doğayla başbaşa kalmak isteyenlerin tercih edecekleri tatil seçeneklerinden biridir. Sahil rotası boyunca ilerleyerek bakir koylarda denize girebilmek mavi tur katılımcılarına sunulan bir ayrıcalıktır.

Mavi tur akşam saatlerinde romantik dakikalar geçirmek için birebirdir. Ay ışığı altında denizi seyretmek, doğanın sessizliğinde yemeğinizi yiyip bir şey içmek tatilin en güzel anlarından olacaktır. Mavi tur esnasında kendinizle başbaşa kalıp kitabınızı okumayı seçebileceğiniz gibi, arkadaşlarınızla birlikte katılarak su sporlarının, eğlenceli su aktivitelerinin de tadını çıkarmayı seçebilirsiniz.

Parasailing, muz, rüzgar sörfü, su topu oyunları yapabileceğiniz birbirinden eğlenceli aktivitelerden sadece birkaçıdır. Balık tutmayı sevenler ise mavi turda istedikleri kadar balık tutarak vakit geçirebilirler.

 

Mavi Turun Avantajları Nelerdir?

Mavi turda teknede kabin kiralayabileceğiniz gibi, doğrudan tekneyi kiralayarak da turunuza başlayabilirsiniz. Tekneyi tamamıyla kiralamanızın kendi rotanızı kendiniz belirleyebilme gibi bir avantajı da bulunmaktadır. Kaliteli hizmet ile tatilini huzur içinde geçirmek isteyenlerin tatil tercihi, mavi turdan yana olmaktadır.

Her türlü konforun düşünüldüğü teknelerle seyahat edilir. Mavi turda yalnızca tekne kiralanabileceği gibi tekne ile birlikte tayfa da kiralanabilir. Tayfayı da kiraladığınız takdirde size sadece tatilin keyfini sürmek kalacaktır. Kaliteli hizmet ile hiçbir olumsuzluk yaşamadan tatilinizi tamamlayıp, güzel ve unutulmaz anılarla evinize dönebilirsiniz.

Büyük gruplar halinde mavi tura çıkmak isteyenler yat kiralayabilirler. Böylece arkadaş grubunuzla bir arada olup, size özel olan yat ile istediğiniz rotada tatil keyfinizi sürebilirsiniz. Tek başına olmak istemeyenler, arkadaşlarıyla bir arada, dolu dolu ve eğlenceli bir tatil geçirmek isteyenler için yat kiralama seçeneği iyi bir alternatif olacaktır.

 

Mavi Tur İle Tarihi Yerleri Keşfetmek

Ülkemiz doğal güzelliklerinin yanında tarihi yapısıyla da görülmeye dğeer birçok yer barındırmaktadır. Ege ve Akdeniz kıyıları boyunca yer alan koylarda tarihin çeşitli dönemlerinden kalan kalıntılar yer alır. Mavi tur ile koylara yapılan ziyaretler sırasında tarihi kalıntılar da görülebilir. Kara yoluyla ulaşımın mümkün olmadığı koylardaki tarihi kalıntıları, mavi tur aracılığı ile görme şansına erişebilirsiniz. St. Nicola Adası Harabeleri, Terk edilmiş Rum Köyleri, Kaya Köy, Knidos Antik Tiyatrosu, Dalyan, Caunos ve Çamur Banyosu gibi tarihin bir dönemine tanıklık etmiş yapıları görebilir, tatil anılarınız arasına bu anları da ekleyebilirsiniz.

Bu tarihi kalıntıları tekne üzerinden izleyebileceğiniz gibi durduğunuz koylarda yürüyüşler yaparak tarihi esintileri doyasıya hissedebilirsiniz.

 

Mavi Tur İle Tekne Gezisi

Bir süreliğine medeniyetten uzaklaşmak, farklı bir dünyanın kapılarını aralamak ve huzuru bulmak isteyener için, mavi tur ile tekne gezileri bulunmaz fırsatlardır. Zaten günlük yaşamlarında devamlı kalabalık ortamlarda bulunan kişiler, tatillerinde genellikle sakinliği ve sessizliği tercih etmektedirler. Kargaşadan ve gürültüden uzak, denizle ve doğayla başbaşa kalabileceğiniz bir tatil düşlüyorsanız, mavi tur ile bu düşünüz gerçek olabilir.

Modern çağda insanların her zaman doğaya özlemleri vardır. Betonlaşmış şehirlerde, günlük hayatın koşturmacası içinde yaşam savaşı verdikten sonra böyle bir tatil herkese iyi gelecektir. Ülkemizin güzelliklerini keşfetmek, tarihi kucaklamak yanında huzurun ve sessizliğin adresi olan mavi turlarla dilediğiniz rotada bir tekne gezisi planlayabilirsiniz.

 

Mavi Tur Kavramı Nereden Çıkmıştır?

Mavi turun turizm dünyasına kazandırılması Halikarnas Balıkçısı, Azra Erhat ve Sabahattin Eyüboğlu tarafından olmuştur. Zaman geçtikçe mavi turlar giderek popülerleşmiş, tatilinde huzuru arayanların bir numaralı tercihi haline gelmiştir. Yerli turistler kadar yabancı turistlerin de ilgisini çekmektedir.

Mavi tur isminin kaynağı ise Azra Erhat’ın aynı isimli aynı adlı kitaplarıdır. Bu kitaplar 1962 ve 1979 yıllarında yayımlanmıştır. 1980’li yıllara kadar mavi turu sadece kendi teknesi olan şanslı grup yapabilmekteydi. Ancak bu tarihten sonra hızla yaygınlaştı ve turizm sektörüne yerleşen bir kavram oldu. Günümüzde artan mavi tur tekneleri ile uygun fiyatlarla mavi tur yapabilme olanağı oluştu.

Artık teknelerin olanaklarının geliştirilmesiyle birlikte, mavi turlar konfor içinde yapılabilir hale gelmiştir. Tatil tercihini mavi turdan yana kullananların tüm ihtiyaçları düşünülerek teknelerde en ince ayrıntılar dahi düşünülmüştür. Bu sayede mavi tur günden güne daha popüler hale gelmiştir.

 

Klasik Bir Tatil İstemeyenler İçin Mavi Tur

Çoğu kişinin tercihi kalabalık otellerde tatillerini geçirmekten yana olsa da siz klasiğin dışına çıkmak isteyebilirsiniz. Görülmeyen güzellikleri keşfetmek, tarihi ve doğal güzelliklerle tatil anılarınızı zenginleştirmek istiyorsanız, mavi turda aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.

İş hayatında yeterince kalabalığa maruz kalırken tatilde sessizliği ve ıssızlığı arzulamak, elbette doğal bir istektir. Mavi tur ile hem güneşin ve denizin tadını çıkarabilir, hem de otellerin kalabalığından uzak durabilirsiniz.

Mavi turdaki rota seçenekleri ve yapılan aktiviteler günden güne geliştirilmektedir. Klasiğin dışında bir tatil alternatifi arayanların istekleri düşünülerek konforun ve huzurun bir arada yaşatılmasına çalışılmaktadır.

Ayrıca mavi turda devamlı deniz üzerinde kalındığı gibi bir yanılgıya kapılmamak gerekir. Koylarda ve sahillerde demirlenerek, misafirlerin yörenin yemek ve gezi imkanlarından faydalanmaları da sağlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Yazın!
Mavi Tur için Hemen Bize Yazın!
Tekne Tatili Yapmak İstiyorum!
Powered by
Hemen Bizi Arayın