Marmaris Nerede Nasıl Gidilir?

fethiye nerede nasıl gidilir
Fethiye Nerede Nasıl Gidilir?
4 Mart 2020
fethiye gezilecek yerler
Fethiye Gezilecek Yerler
5 Mart 2020

Marmaris Nerede Nasıl Gidilir?

marmaris nerede nasıl gidilir

Türkiye’nin hemen hemen her yeri ayrı bir güzelliğe sahiptir. Gittiğiniz yerler sizlere cennetteymiş gibi hissettirir. Özellikle Muğla ve ilçeleri en çok yerli ve yabancı turist ağırlayan tatil beldelerinden bir tanesidir. Birbirinden farklı yerleri, her noktanın ayrı bir güzelliği, havası, doğası, berrak suyu birbirinden güzel koyları ile gelenleri mest edecek derecede güzelliğe sahiptir. Muğla ilinin ilçesi olan Marmaris beldesi tatil yapılacak en güzel noktalardan bir tanesidir. Marmaris beldesine haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında tatil amaçlı, kendinizi dinleme amaçlı gelebilir buranın tadını çıkarabilirsiniz. Marmaris’e nasıl gidilir sorusu ise; otobüsle buraya gitmeyi düşünüyorsanız direkt olarak Marmaris’e giden otobüs firmaları ile buraya ulaşım sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda özel aracınız ile buraya gidecekseniz direkt Muğla’ya giderek buradan Marmaris ilçesine geçebilir güzel bir tatil geçirebilirsiniz.

 

Marmaris Hakkında Genel Bilgiler Nelerdir?

Ülkemizin en önemli tatil beldelerinden birisi olan Marmaris Muğla ilinin en kalabalık ilçelerinden bir tanesidir. Bodrum ilçesi ile kıyaslandığı zaman en fazla nüfusa sahip 2. İlçe olarak ön plana çıkmıştır. Marmaris’in batı kısmında Datça, Kuzey kısmında Ula, Doğu kısmında Balan Dağı ve Karadağ, Güney kısmında ise Akdeniz bulunmaktadır. Marmaris, Muğla iline olan uzaklığı 1 saattir. Dalaman havalimanına uzaklığı ise 1 saat uzaklıkta olup, Bodrum ilçesine yaklaşık olarak 2 saat uzaklıktadır. Marmaris’ten Rodos adasına gitmek isteyen insanlar ise 45 dakika da Rodos adasına ulaşabilirler. Akdeniz iklimine hâkim olan Marmaris, yaz aylarında oldukça sıcak ve kuraktır. Kış aylarında ise çok fazla yağış alır. Rize ilinden sonra en fazla yağış alan bir bölgedir.

 

Marmaris Gezilecek Yerler Nelerdir?

Marmaris beldesine gelip Marmaris’in en güzel noktalarını keşfetmeden tatili bitirmek olmaz. Buraya geldiğiniz zaman mutlaka günlük olarak düzenlenen tekne turlarına katılmalı, burada yer alan çeşitli koylarda dinlenme molası vermeli, Bodrum Merkez’e inerek burayı keşfetmeli ve aynı zamanda çeşitli doğa yürüyüşleri yapıp birde deniz sefası sürdükten sonra tatilinizi noktalayabilirsiniz. Marmaris beldesine geldiğiniz zaman mutlaka gezip görmeniz gereken yerler ise şu şekildedir;

 

Marmaris Plajları

Marmaris’in yıllardır dillere nam salmış plaj güzellikleri ile ünlü olan bir yerdir. Yaz tatillerinde denize girip eğlencenin dibine vurmak için yerli ve yabancı turistler tarafından tercih edilen Marmaris’te sayısız koy ve plajlar mevcuttur. Genel olarak bazı noktalarda koylara ve denizlere giriş yaparken belirli bir ücrete tabi olunsa da Marmaris bölgesinde böyle bir durum söz konusu değildir. Burada yer alan denizler ve koylar tamamen ücretsizdir. Sizlerde bu koylarda denizin keyfini çıkarıp doğa ile baş başa kalmak isterseniz Marmaris koylarını gezebilirsiniz.

 

İçmeler Plajı

İçmeler Plajı Marmaris’in en çok turist ağırlayan yerleri arasındadır. Her yıl binlerce insan Marmaris beldesine gelerek İçmeler Plajında denizin keyfini çıkarıyor. İçmeler plajı, Marmaris beldesine 8 kilometre mesafede yer alan bir plajdır. Burası birçok kişi tarafından tercih edilmesinden dolayı etrafında konaklama yapabileceğiniz çeşitli oteller ve diğer konaklama alternatifleri mevcuttur. Ulaşım oldukça kolaydır. Gün içerisinde Marmaris’ten İçmeler Plajına birçok minibüs seferleri düzenlenir. Sizlerde günübirlik İçmeler Plajına gelerek burada bir gününüzü geçirebilirsiniz.

 

Turunç Halk Plajı

Turunç plajı bir halk plajıdır. Burada yaşayan ve buraya yakın olan herkes Turunç plajını tercih ederler. Marmaris beldesine yaklaşık olarak 12 kilometre mesafede yer alır. Muhteşem bir doğaya sahip olmasından dolayı Marmaris’e tatil yapmaya gelen insanların tercih rotası oluyor. Turunç koyuna olan bu denli ilginin en büyük sebeplerinden bir tanesi mavi bayraklı bir plaja sahip olmasından dolayıdır. Mavi yolculuğa çıkan birçok gemi ve teknelerin uğrak noktası olan Turunç Halk Plajında su altı sporları da yapılmaktadır. Su altının oldukça renkli ve berrak olmasından dolayı dalış turizmi bölgede geliştirilmektedir.

 

Kleopatra Adası / Sedir Adası Plajı

Kleopatra Adası bir diğer adıyla Sedir Adası Plajı Marmaris beldesinin 16 kilometre uzaklığında yer alan bir plajdır. Plajı ince kumdan oluşmuş olup berrak ve temiz bir denize sahiptir. Kum ve berrak bir denize sahip olmasından dolayı birçok kişinin vazgeçilmez yerleri arasında yer alıyor. Sizlerde Marmaris beldesine geldiğiniz zaman mutlaka uğrayacağınız yerler arasına Sedir Adası Plajını ekleyerek burada tatilin keyfini çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda Sedir Adası yakınlarında bulunan Boncuk Koyuna da buradan ulaşım sağlayarak Boncuk Koyunu da görme fırsatı elde edebilirsiniz.

 

Marmaris Kalesi Ve Marmaris Müzesi

Yeteri kadar denizin, güneşin ve plajların keyfini çıkardıktan sonra birazda Marmaris’i yakından tanımak isteyen insanlar için Marmaris kalesi ve Marmaris Müzesi sizleri bekliyor. Marmaris’in geçmişten bugüne simgesi haline gelmiş olan Marmaris Kalesi görülmeye değer bir güzelliktedir. Kalenin yapımı milattan önce 1044 yılında yapıldığı söylentiler arasındadır. Kanuni Sultan Süleyman Döneminde zarar gören noktaları yenilenip genişletilmiştir. Bu kale 1. Dünya savaşında çeşitli zararlar görmüş olup bugünlere dek varlığını korumuştur. Kale içerisinde Arkeoloji Salonu, Etnografya Salonu olarak düzenlenen çeşitli alanlar vardır. Farklı dönemlerden izler bulunan bu müzeye gelerek Marmaris’i daha yakından tanıyabilirsiniz.

 

Baca Mağarası

Baca Mağarası, adını duyan herkesin merak konusu olan bu mağara deniz sporlarından hoşlanan insanların kaçırmaması gereken bir noktadır. Tatil için sizlerde Ege ve Akdeniz noktalarını tercih ediyor ve burada çeşitli deniz aktiviteleri yapmak istiyorsanız Marmaris beldesi tam olarak sizin aradığınız noktadır. Dünyanın en güzel ve en önemli dalış noktası olarak kabul gören Baca Mağarası profesyonel dalgıçlar için uygun bir yerdir. 5 metreden 50 metreye kadar dalış yapma imkânı sunan Baca Mağarasının içerisinde çeşitli su altı hayatına şahit olabilir ve burada yer alan farklı balıkları görebilirsiniz. Dalış yapmayı seviyorsanız buraya uğramadan gitmemeniz gerekir.

 

Turgut Köyü

Tatil rotalarından uzakta daha sakin ve sessiz bir yer arıyorsanız Turgut Köyü sizlere kapılarını ardına kadar açmış olacaktır. Tertemiz doğaya sahip olan Turgut Köyüne Jeep Safari turu yaptığınız esnada da gezebilirsiniz. Turgut köyünün en önemli işlevleri arasında halıcılık vardır. Halkın geçiminin büyük bir bölümü halıcılık ile sağlamaktadır. Türkiye’nin her bölgesinden halılar getirilerek burada sergilenir ve satışa sunulur. Aynı zamanda halıların güzelliğini gördükten sonra sıcak havadan bunaldıysanız burada denize girerek deniz sefası yapabilirsiniz. Dilerseniz burada yer alan Turgut Kalesine giderek burayı gezebilir ve kalenin Orhaniye, Hisarönü koylarının manzaralarını izleyebilirsiniz.

 

Kızkumu Plajı

Kızkumu Plajına geldiğiniz zaman doğaüstü bir olayla karşılaşmanız mümkündür. Buranın kendine has bir hikâyesi vardır. Kızkumu adını da bu hikâyeden almaktadır. Burayı özel ve anlamlı kılan en önemli yeri plajıdır. Karşıdan denizi izlediğiniz zaman denizin üzerinde insanlar yürüyormuş gibi hissedebilirsiniz. Denizin ortasında sığ bir alan vardır. Bu belirli bir yere kadar ilerler ve burada insanlar yürüyüş yapabilirler. Sadece denizin belli bir noktasının böyle olması insanları şaşkına çeviren bir olaydır. Sizlerde burayı keşfetmek için mutlaka Kızkumu plajına giderek buranın denizini görmenizde fayda vardır.

 

Su Parkları

Marmaris’te yapacak olduğunuz geziler ve keşfetmek istediğiniz yerleri keşfettiyseniz kendinize farklı bir aktivite arıyorsanız Marmaris’te yer alan su parklarına gidebilirsiniz. Su parkları, tam anlamıyla eğlencenin dibine vurabileceğiniz, sevdikleriniz ile birlikte farklı bir aktivite yapabileceğiniz bir yerdir. İki adet büyük su parkı bulunmaktadır. En büyük su parkı Armutalan bölgesinde yer alıyor. Diğer bölge ise Siteler Bölgesinde yer alan su parkıdır. Sizlere hangisi daha yakın ise o noktaya giderek burada parkın keyfini çıkarabilirsiniz. Parkın içerisinde yer alan çeşitli su kaydırakları, bowling, çocuklar için su havuzları, restoran ve benzeri gibi gün içerisinde ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz yerler vardır. Sizlerde tatilinizi farklı aktiviteler ile değerlendirmek isterseniz su parklarını değerlendirmeye alarak buraya gelebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Yazın!
Mavi Tur için Hemen Bize Yazın!
Tekne Tatili Yapmak İstiyorum!
Powered by
Hemen Bizi Arayın