Fethiye’nin En Güzel Plajları Ve Koyları Nelerdir?

mavi tur nedir
Mavi Tur Nedir? Mavi Tur ile Tekne Gezisi Nasıl Yapılır?
25 Ocak 2020
Türkiye’nin En Güzel 10 Koyu
12 Şubat 2020

Fethiye’nin En Güzel Plajları Ve Koyları Nelerdir?

fethiye koyları ve plajları nelerdir

fethiye koyları ve plajları nelerdir

Fethiye ilçesi, Türkiye’nin Bodrum ilinde bulunan bir ilçedir. Eşsiz koyları, muhteşem denizleri, kendinizi cennetteymiş gibi hissetmenizi sağlayacak doğası ile muhteşem bir tatil bölgesidir. Fethiye’nin denizini ve doğasını bilen herkes her yıl yaz tatilinde mutlaka buraya gelir. Yaz aylarında her gün mevcut olan tekne turlarına katılarak denizin ve manzaraların keyfini sürer. Fethiye ilinde gezilecek birçok nokta ve keşfedilecek birçok yer bulunur. Bu yerleri oraya gitmeden önce belirleyerek gezi planınıza ekleyebilirsiniz. Ancak ilk yapmanız gereken şeylerden bir tanesi Fethiye koylarının hepsini gezmektir. Her birinin farklı bir manzarası ve farklı denizi vardır. Koylarda en çok değişiklik deniz rengidir. Bir tarafta turkuaz, bir tarafta yeşilin birleşimi ile ortaya çıkan eşsiz doğa sizleri adeta cennete hissettirecektir. Fethiye ilçesine her yıl binlerce kişi tatil amaçlı ve Fethiye ilçesini gezi amaçlı gelmektedir. Yerli ve yabancı turistlerin yaz aylarında akın ettiği Fethiye’de gezip görebileceğiniz çeşitli yerler bulunur. Bu yerlerin başında koylar gelmektedir. Fethiye ilçesinde yer alan en güzel koylar şu şekildedir;

 

Kabak Koyu

Fethiye ilçesinin en güzel koyları denildiği an tatilcilerin aklına ilk gelen koylardan bir tanesi Kabak koyudur. Kabak koyu Fethiye’nin en güzel noktasına konumlandırılmış, son yıllarda popülerliğini arttırmış olan muhteşem bir koydur. Kabak koyunun en güzel taraflarından bir tanesi herhangi bir işletmenin olmamasıdır. İşletme olmamasından dolayı plajın etrafını çevreleyen şezlonglar, şemsiyeler burada mevcut değildir. Kabak koyuna geldiğiniz zaman yanınızda kumsala sermek için hasır bulundurmanız gerekir. Aynı zamanda ufak bir kumsala sahiptir kumsalda sit alanı olarak kullanılmaktadır. Kabak koyunun en yoğun dönemi temmuz ve ağustos aylarıdır. Denizin dalgalı bir yapısı vardır. Bu nedenle Kabak Koyu kalabalık ile bir araya geldiği zaman deniz çokta berrak olmaz. Sizler bu noktaya geleceğiniz zaman mutlaka sezon sonrasında gelmenizde fayda vardır. Sezon sonrasında hem sakin hem de dingin bir yer olmasından dolayı rahatlıkla kafanızı dinleyebilirsiniz. Kabak koyunun denizi ise bir anda derinleşir. Özellikle iyi yüzme bilenlerin bile dikkatli olmasında fayda vardır.

 

Patara Plajı

Fethiye ilçesinin önemli olan turizm noktalarından bir tanesi de Patara Plajıdır. Patara plajı Kaş ve Fethiye ilçeleri arasında yer alıyor. Plaj ismi eski dönemlerden bugüne dek taşınmıştır. Patara ismi antik dönemlerden bugüne dek gelen bir isimdir. İncecik bir kuma sahiptir. Kumsal sahil şeridi olarak 12 kilometre uzunluğu mevcuttur. Eski Yeşilçam filmlerinde yer edinmiş bir noktadır. Özellikle fotoğraf çekimlerine uygun bir yerdir. Plaj, hem yerli hem de yabancı turistlerin akınına uğramasından dolayı burada her türlü ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz kafeterya bulunur. Buradan dilerseniz yemek yiyebilir, alkollü ve alkolsüz içecekleri içebilirsiniz.

Katrancı Koyu

Katrancı koyu içerisinde iki adet koy bulunuyor. Bu koylarda ki denizlerin her iki tarafı da aynı olmasından dolayı iki koya da rahatlıkla gidebilirsiniz. Genel olarak ilk koy günübirlik buraya gelen insanların ilk tercihleri arasında yer alıyor. Temmuz ve ağustos ayları en yoğun ve kalabalık olan bir yerdir. Eylül ayında buralara gelirseniz daha çok keyif alıp daha güzel bir tatil yapabilirsiniz. Sezon sonrasında geldiğiniz zaman hem dalgasız deniz hem de berrak suyun keyfini rahatlıkla çıkarabilir ve koyun etrafında gezebilirsiniz.

 

Kıdrak Plajı

Buraya geldiğiniz an göz kamaştırıcı bir manzara ve büyüleyici ve turkuaz renkte bir deniz, temiz ve berrak bir su ile karşılaşabilirsiniz. Denizi çok seven insanların tercih ettiği bir plaj olan Kıdrak Plajı Fethiye ilçesinin en güzel plajları arasında yer edinmeyi başarmış bir plajdır. Burada mangal yapabileceğiniz bir yer, piknik masaları ve her türlü ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz büfeler bulunuyor. Denizin özellikleri arasında su aniden derinleşen ve denizin tabanının taşlı ve kayalıklı olduğu biliniyor. Yüzme bilmeyenler ve çocuklu ailelerinin mutlaka dikkat etmesinde fayda vardır. Plaja dilerseniz kendi şezlong ve şemsiyeniz ile dilerseniz de oradan kiralama yaparak gün içerisinde kullanabilirsiniz.

 

İnlice Halk Plajı

Yaz aylarında tıklım tıklım olan bu plaj bir halk plajıdır. Herhangi bir giriş ücreti yoktur. Büyük bir plaja sahip olmasından dolayı yaz aylarında kalabalık bir yer oluyor. Ancak plaj büyük olmasından dolayı dilediğiniz gibi serinleyebilirsiniz. Şemsiyenizi ve şezlongunuzu alarak İnlice plajına gelerek mis gibi denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Halk plajında ihtiyaçlarınızı gidermek ve kıyafetlerinizi değiştirmek için belediye tarafından yaptırılan kabinlerde değişiklik yapabilirsiniz. İnlice halk plajının kum yapısı sert bir yapıdır. Denizi ise yer yer sığ olan plaj daha sonralarda kademeli olarak derinleşiyor. Bu nedenle dikkatli olmanızda fayda vardır.

 

Turunç Pınarı Koyu

Bu koya Turunç Pınarı Koyu dense de huzur koyu olarak gelenler tarafından adlandırılıyor. Bu koyun etrafı tamamen ağaçlarla çevirili bir yerdir. Çam, zeytin, defne ve pınar ağaçlarından meydana gelen bu güzel ortama berrak bir denizde eşlik ederek muhteşem bir yer oluyor. Hem sakin bir yer hem de berrak bir deniz arıyorsanız Turunç Pınarı Koyu tam olarak aradığınız bir noktadır. Bu koyun muhteşem güzelliğinin yanı sıra bir de farklı özelliği söz konusudur. Bu özellik ise koy içerisinde kaynak suyun çıkıyor olmasıdır. Bu kaynağın noktasını bulmak isteyen trekking yapan kişiler güzel bir yürüyüş sonrasında kaynağa ulaşıyor. Sizlerde hem denizin keyfini çıkarmak hem de yürüyüş yaparak temiz havayı ciğerlerinize çekmek isterseniz bu koya gelebilirsiniz.

 

Ölüdeniz

Fethiye ilinin en çok merak edilen yerlerinden bir tanesi Ölüdenizdir. Dünyaca ünlü olan bu plaja mutlaka herkesin gitmesi gerekir. Yeşil ile mavinin bir arada olduğu Fethiye görülmeye değer güzellikleri ile yaz tatilinde değerlendirilebilecek noktalardan bir tanesidir. Ölüdeniz yapısı olarak sakin ve durudur. Su sporları ile ilgileniyorsanız Ölüdeniz beldesini tercih edebilirsiniz. Fethiye denilince ilk akla gelen bu yeri mutlaka ziyaret etmeniz gerekir.

Çalış Plajı

Çalış Plajı, Fethiye merkezine oldukça yarın bir lokasyonda yer alıyor. Farklı konseptlerde konaklama imkânınızın olduğu otellerde mevcuttur. Hem güzel bir doğa hem de eğlenceyi bir arada yaşamak isteyen insanlar için Çalış Plajına gelmelerinde fayda vardır. Çalış plajı sadece doğası ve denizi ile ünlü olan bir yer değildir. Gün batımını sevdikleriniz ile birlikte izlemek ve bu ana tanıklık etmek isterseniz gelecek olduğunuz ilk yer Çalış Plajı olmalıdır. Aynı zamanda nesli tükenmekte olan Caretta cinsi olan deniz kaplumbağalarının da bölge üzerinde yumurta bıraktığı nadir plajlar arasında yer alıyor.

 

Kelebekler Vadisi

Kelebekler vadisi hem yapısı hem de endemik türleri nedeniyle dünya mirası korunması önergesi verilmiş bir dağdır. Doğal sit alanı olarak kabul edilen kelebekler vadisi herhangi bir yapılaşmaya karşı kapatılmıştır. Bölge üzerinden 70’den fazla kelebek türü mevcuttur. Adını da buradan almıştır. Kelebekler vadisinin farklı manzaraları da mevcuttur. Bu manzaralarda doğa fotoğrafları çekebilir, güzel mi güzel denizlerine girerek serinleme fırsatı elde edebilirsiniz. Fethiye ilçesine geldiğiniz zaman mutlaka bu koylara giderek doğal güzellikleri keşfedebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Yazın!
Mavi Tur için Hemen Bize Yazın!
Tekne Tatili Yapmak İstiyorum!
Powered by
Hemen Bizi Arayın