En Güzel 8 Marmaris Koyu

göcek gezilecek yerler
Göcek Gezilecek Yerler Nelerdir?
6 Mart 2020
mavi tur seçenekleri
Hem Mavi Tura Çıkın Hem de Dalış Yapın
10 Mart 2020

En Güzel 8 Marmaris Koyu

marmaris koyları ve plajları

Ege Bölgesini bu denli güzel kılan ve tatil yapmayı severlerin ilk aklına geldiği tatil noktalarından bir tanesi olan Marmaris’in ünlü olmasının nedenleri arasında istisnasız mavi bayraklı plajları gelmektedir. Masmavi suları, tertemiz berrak görünümü ile deniz severlerin gözdesi olan Marmaris beldesinde gezip görebileceğiniz ve yüzme fırsatı elde edeceğiniz birbirinden güzel koylar mevcuttur. Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Marmaris’te güzel bir tatil geçirmek isterseniz gezilecek yerler hakkında ufak çaplı bir araştırma yaparak burada nerelere gideceğinizi, hangi duraklarda yüzme molası vereceğinizi, nerelerde yemek yiyip, tarihi noktaları keşfedeceğinizi araştırarak kendinize bir gezi rotası oluşturmanızda fayda vardır. Marmaris Beldesinin gezip görülmesi gereken en güzel koyları ise şu şekildedir;

 

Marmaris Uzunyalı Plajı

Marmaris’te yer alan Uzunyalı Plajı, Marmaris ilçe sınırları arasında yer almakta olup ilçe merkezine ise 10 kilometre mesafede yer almaktadır. Uzunyalı Plajına gitmek için öncelik olarak geçeceğiniz rotalar arasında Marmaris Halk Plajı vardır. Marmaris Halk Plajını geçtikten sonra Uzunyalı Plajına rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Uzunyalı Plajı, 10 kilometre sahil kıyısına sahip bir plajdır. Uzunyalı Plajının güzelliğini keşfeden yerli ve yabancı turistler yaz aylarında buraya gelmeden tatili bitirmezler. Bu plajda herkesin eğlence zevkine uygun aktivitelerde yapılmaktadır. Sizlerde tatilde su sporları ve su aktiviteleri yapmaktan hoşlanıyorsanız bu plajda zevk aldığınız her şeyi yapabilirsiniz. Etrafında damak zevkinize uygun restoranlarda mevcuttur. Öğlen yemeğinizi tadına doyamayacağınız lezzetli yemekler ile taçlandırabilirsiniz. Çocuklu ailelerin mutlaka gelmesi gereken bu plajda dilerseniz piknikte yapabilirsiniz.

 

Marmaris İçmeler Beldesine Mutlaka Gidin

Marmaris’i Marmaris yapan en önemli beldelerden bir tanesi İçmeler Beldesidir. Marmaris ilçe merkezine yaklaşık olarak 8 kilometre mesafede bulunan bu beldeye mutlaka gitmenizde buranın güzelliğini keşfetmenizde fayda vardır. İçmeler adını almasının en büyük sebeplerinden bir tanesi de burada yer alan şifalı sulardır. Burada yer alan çeşitli suların mide rahatsızlıklarına iyi geldiği söylentiler arasında yer almaktadır. Marmaris İçmeler Beldesinin sahil kesimi 6 kilometrelik uzunluğa sahiptir. Denizi ve kumsalı da mavi bayraklı ödüllü bir kumsaldır. Buradan dilerseniz tekne turlarına katılabilir ve balıkçı kasabası olarak anılan İçmeler Beldesinde bulunan balıkçılardan balık yiyerek lezzetin doruklarına ulaşabilirsiniz.

 

Sedir Adası Kleopatra Adası

Sedir Adası bir diğer adıyla Kleopatra Adası olarak bilinen bu ada Muğla ilinin son dönemlerde turizm açısından en çok kazandıran ve yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmayı başaran, son dönemin en popüler yerlerinden bir tanesidir. İçerisinde farklı dönemlere ait antik kalıntıların olduğu bu ada buranın en büyük adalarından bir tanesidir. Muğla ilinin farklı yerlerine de yakınlığı olan bu adanın turkuaz renginde bir denizi vardır. Görenlerin içini açacak derecede güzelliğe sahip olan bu adaya kalbinizi bırakmanız an meselesidir. Plajın kumunun özel bir yapısı olmasından dolayı burada yer alan güvenlikçiler tarafından korunmaktadır. Burada yer alan kumların üzerinde güneşlenmek güvenlik tarafında engellenen bir durumdur. Denize de merdiven aracılığı ile girilir. Oldukça ihtişamlı bir güzelliğe sahip olan Sedir adasına mutlaka gidip görmenizde fayda vardır.

 

Kızkumu Plajı

Kızkumu Plajı, Muğla ilinin Marmaris İlçesine bağlı Orhaniye köyünde yer almaktadır. Kızkumu çevresinde yer alan çam ormanları ile buranın eşsiz güzelliğine doyum olmamaktadır. Eski dönemlerde bir yerleşim yeri olan Kızkumu Plajı ‘’Kırsaçlı Vail’’ olarak anılsa da şimdi ki dönemlerde Kızkumu olarak biliniyor. Aynı zamanda eski dönemlerde bu beldenin varlığı bilinmese de şimdiki dönemlerde oldukça popüler bir beldedir. Tertemiz bir denize sahip olması ile birlikte huzur veren bir ortamı vardır. Sizlerde berrak ve masmavi denizlerde yüzmek isterseniz Kızkumu Plajına gelebilirsiniz. Plajın bir diğer önemli olan kısmı ise plaj üzerinde yürüme fırsatı vermesidir. Siz her ne kadar yürürken fark etmeseniz dahi uzaktan fotoğrafınız çekildiği zaman denizin üzerindeymiş gibi bir izleniminiz vardır.

 

Turunç Amos Koyu Plajı

Amos Koyu Marmaris’e 24 kilometre uzaklıkta yer alan bir koydur. Turunç beldesinde yer alan bu koy küçük ve şirin bir koydur. Kalabalıktan uzaklaşmak isteyen insanların tercih ettiği bir yer olan bu koyda deniz oldukça temiz ve berraktır. Plajı kumdan oluşmakta olup, sahilinde yer alan çakıl taşlarının rengarenk olması buraya gelen ziyaretçilerin ilgi odağı oluyor. Başka koylarda rastlayamayacağınız renkli çakıl taşlı yerli ve yabancı turistlerin hatıra götürmelerine sebep oluyor. Sizlerde renkli çakıl taşlarını burada görmek ve berrak sularında yüzmek isterseniz Turunç Amos Koyu Plajına gelebilirsiniz.

 

Marmaris Kumlubük Koyu

Kumlubük koyu, Marmaris beldesinin 25 kilometre uzaklığında yer alan bir koydur. Turunç koyundan sonra gelen şirin mi şirin bir koy olan Kumlubük koyu sessiz, sakin, kendinizi dinleyebileceğiniz güzel bir yerdir. Kumlubük Koyu, Marmaris ilçesine bağlı Turunç mahallesinde bulunan bir yerdir. Kumlubük koyu özellikle plajı ile dikkat çeken bir yerdir. Yaz aylarında birçok kişinin uğradığı ilk durak olan bu koyda masmavi denizin keyfini çıkarmaktan ziyade doğanın keyfini de sürebilir, buralarda yürüyüş yapabilirsiniz. Diğer koylar ile kıyaslandığı zaman burada yer alan çeşitli balıkçılar vardır. Bu balıkçılarda dilerseniz balık keyfi yaparak unutulmaz lezzetleri tadabilirsiniz.

 

Marmaris Abdi Reis Koyu Plajı

Abdi Reis Koyu Marmaris ilçesinde yer alan bir koydur. Marmaris ilçesinin çıkışında buluna bu koya mutlaka uğramakta fayda vardır. Buranın güzelliği dillere destan bir güzellik olup tatilcilerin uğrak noktaları arasında yer alıyor. Bölge bir diğer adıyla akvaryum olarak da anılmaktadır. Abdi Reis Koyunda yapılan en önemli aktivitelerden bir tanesi burada dalış yapılabilmesidir. Dalış yapmayı seven insanların vazgeçilmez mekanı olan Abdi Reis Koyu Plajına dalış yapmak için gelebilirsiniz. Koyda yer alan denizin mükemmelliği bir yana deniz altında da sizleri karşılayacak farklı bir hayat vardır. Sizlerde hem denizin hem de yeraltında sizi bekleyen canlılar için dalış yaparak farklı bir gün geçirebilirsiniz.

 

Marmaris Ayın Koyu Plajı

Ayın Koyu Marmaris beldesinde yer alan bir koydur. Marmaris’in Datça yarımadası üzerinde yer alan Ayın Koyu Plajı yaz dönemlerinde vazgeçilmez bir yerdir. Bölgede mevcut olan plaj Türkiye’nin diğer plajları ile kıyaslandığı zaman Türkiye’nin en iyi plajları arasında yer almayı başaran muhteşem bir denizdir. Denizi oldukça berrak ve turkuaz renginde olup, kumu ise çakıl taşlarından meydana gelmektedir. Ayın koyunun hemen yan tarafında bulunan iskele gün içerisinde çeşitli tekneleri burada misafir etmektedir. Koyda yer alan işletmelerden şemsiye ve şezlong satın alarak burada rahatlıkla güneşlenebilirsiniz. Bölgede bulunan özel eğitmenler tarafından çeşitli dalış eğitimleri verilmektedir. Ayın koyunun denizi dalışa uygun bir denizdir. Bu nedenle deniz aktivitesi seviyorsanız Ayın Koyu Plajına gelebilirsiniz.

 

Boncuk Koyu Plajı

El değmemiş bir doğal güzellik arayanlar Bocuk Koyu Plajına hiç düşünmeden gelebilirler. Eşsiz bir doğal güzelliğe sahip olan bu koyun denizi oldukça güzel ve berraktır. Kendine hayran bırakan bir doğaya sahip olan Boncuk Koyunda Çam ve Palmiye ağaçları en sık görülen bitkilerdir. Marmaris ilçesine yarım saatlik mesafede bulunan bu koya mutlaka gelerek uzun plajında deniz sefası sürebilirsiniz. Berrak denizi özleyenler, masmavi sularda yüzmekten zevk alanlar, altın sarısı kumlarda güneşlenmek isteyenler Boncuk Koyunda soluğu alabilirler. Yaz dönemlerinde burada kalan halk tarafından ve günübirlik ziyaretçiler tarafından ilgi odağı olan Boncuk koyuna haziran, temmuz, ağustos aylarında gelebilirsiniz.

 

Gebekse Koyu

Çiftlik Koyunun hemen yakınında bulunan Gebekse Koyu karadan ulaşımı olmayan bir koydur. Çiftlik koyundan kalkan tekneler ile gün içerisinde buraya ulaşım sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda Marmaris ilçesinden de gün içerisinde kalkan teknelerle Gebekse Koyuna ulaşabilirsiniz. Su altı manzaralarının en güzelini yaşatan ve içerisinde binlerce canlının yaşadığı bu berrak denizde suyun altını saatlerce izleyebilirsiniz. Kıyı kısmı çakıllı bir plaja sahip olan ve denizi ise en güzel koylar arasında yer alır. Aynı zamanda dalış yapma imkanı veren en önemli yerlerden bir tanesidir.

 

Bördübet Koyu

Gökova körfezinde yer alan Bördübet Koyu kuş fazlalığının olduğu bir yerdir. Bu nedenle de İngilizler tarafından ‘’bird’s bed’’ olarak anılmaktadır. Doğa ile iç içe olmak isteyenler için Bördübet Koyu oldukça uygun bir rotadır. Doğa yürüyüşü yaparak kendinizi dinleyeceğiniz, kuş cıvıltıları ile neşe dolacağınız bir yer olan bu koya mutlaka giderek buranın çevresinde yürüyüş yaparak streslerinizden arınabilirsiniz. Marmaris’in birbirinden güzel koylarını keşfetmek için bu sene tam zamanı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Yazın!
Mavi Tur için Hemen Bize Yazın!
Tekne Tatili Yapmak İstiyorum!
Powered by
Hemen Bizi Arayın